İnsanlığın Kur'an medeniyetine ihtiyacı var

Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2014 | Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017

Ahmet Bilgi-Ömer Çelebi'nin haberi:

RİSALEHABER-MARDİN

Mardin Valiliği, Mardin Artuklu Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı'nın düzenlediği "1. Kur’an Medeniyeti Sempozyumu" başladı.

Üç gün sürecek sempozyumun açılış programı Kur'an-ı Kerim oknuması ile başladı. Sinevizyon gösteriminin ardından Prof. Dr. Bünyamin Duran "Çağımızda Kur'an Medeniyeti", Prof. Dr. Ziya Kazıcı "İslam Medeniyeti Kaynağı Olarak Kur'an" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Daha sonra açış konuşmalarına geçildi.

AKAV Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aksoy:

Toplumun kabul ettiği düşünceler önce akademik kabule daha sonra siyasilerin, uygulayıcıların kabulüne geçiyor. İki yıl önceki Kürt meselesi sempozyumumuz bilimsel dua gibi oldu ve ondan sonra barış süreci başladı. Bunun gibi sempozyumlarda da aynı durum ortaya çıktı. Kur'an sempozyumundaki konuşmalar da dua hükmüne geçecek inşallah. Çünkü insanlığın Kur'an'a, Kur'an medeniyetine ihtiyacı var.

Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek:

Said Nursi'nin 100 yıl önce söylediğini biz şimdi okuyoruz. İslam dünyasının problemlerini ve çözümünü yazdı. Risale-i Nur'da "İslam medeniyeti Avrupa medeniyetinin inkişaından inkişaf edecek" der. Bu çok ileri bir ifade. Yani Avrupada bize ait hakikatler var demek. Ayrışmada bize taraf düşenler olacak.
Kur'an medeniyetinde Peygamberimize (asm) inen vahiy dikey bir ilişkidir. Ama Peygamberimizin (asm) sahabeleri ve insanlarla olan ilşkisi yataydır.

Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım:

Medeniyet bir binadır. Bunun temeli Hz. Adem ile atılmış Hz. Peygamber (asm) ile kabası bitmiştir. Hadisi şerifte Peygamberimiz, "Benden önceki peygamberler birer kerpiç koydu sonuncusunu ben koydum" buyuruyor. Medeniyet binasının kabası peygamberler tarafından atılmış incesi ise insanlara havale edilmiştir.

Kur'an medeniyetini en iyi kavrayan alimlerden biri Said Nursi'dir. Önce kendi kendinizle barışık olacaksanız sonra öbür insanlara medeniyeti götürme şansınız olacak diyor. Said Nursi'nin Kur'an'dan alarak bize anlattığı medeniyet diyalog ve barışa dayalı bir medeniyettir.

Açılıştan sonra ara verilecek ve saat 20.00'de Kur'an ziyafeti verilecek.

Fotoğraflar için TIKLAYINIZ

 

popüler cevapdünya atlası