Adım Adım Said Nursi Cizre Günleri

Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2013 | Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017

 

Risale Akademi ve Eğitim-Bir-Sen tarafından ‘Adım Adım Said Nursi Cizre Günleri’ paneli düzenlendi

Ali Güven'in haberi:

Şırnak’ın Cizre İlçesinde ‘Adım Adım Said Nursi Günleri’ adlı panel düzenlendi. Panel de Üstad Hazretlerinin Cizre’deki hayatı ele alındı.

Cizre’de Risale Akademi ve Eğitim-Bir-Sen tarafından 7.’si düzenlenen ‘Adım Adım Said Nursi Günleri’ paneli düzenlendi. Kırmızı Medrese'de düzenlenen panele, Prof. Dr. Mehmet Aybak, Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz, Yardımcı Doç. Dr. Cüneyt Gökçe ve Yazar Abdulkadir Menek konuşmacı olarak katıldı. Panele, Şırnak Ak Parti Milletvekili Emin Dindar, Şırnak İl Müftüsü Abdullah Kaplan, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Selahattin Yürenç, İlçe Müftüsü Mehmet Sami Yıldız, Cizre Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Vedat Sönmez, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, dernek yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Cizre Eğitim-Bir-Sen Başkanı Abdullah Çatı, “Risale Akademi ve Eğitim-Bir-Sen tarafından 7.’si düzenlenen ‘Adım Adım Said Nursi Günleri’ paneline şeref veren tüm kıymetli dostlarım hepiniz hoş geldiniz. İnsanlık aleminin ikinci babası, Hazreti Nuh'un (as) mübarek kabirlerinin yanı başında, Şeyh Seyda Hazretlerinin ve Seyid Kadri Haşimi (ks) Hazretlerinin şehrinde ve onların manevi huzurunda bu programı sunmanın sevinci ve sürurunu yaşıyoruz. Bu vesile ile bütün Evliya ve ulemayı rahmet, minnet ve şükranla anarken, düzenlenen programın faydalı olmasını ve hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.” dedi.

BEDİÜZZAMAN TÜRKLERİN, KÜRTLERİN VE ARAPLARIN BERABERLİĞİNİ SAĞLAMIŞTIR

Bediüzzman'ın, Türklerin, Kürtlerin ve Arapların beraberliğini sağladığını söyleyen Risale Akademi Kurucu Üyesi İsmail Benek, “Cizre böyle bir farkın ev sahibidir. Bundan sonra umulur ve beklenir ki Medreselerin ruhunu Seydalarımızın o halkın vicdanındaki onuru ve bu sessiz kitlenin, toplumun vicdanının dirilişi, maddi ve manevi kalkınmayı kardeşliğimizi güçlendirmek için, daha iyi neticeler elde etmemiz için bize düşen şey biraz daha derinleşmek. Nereye derinleşmek? Şu 120 yıllık yolculuğa derinleşmek ve Üstadın, Bediüzzman’ın, Said Nursi’nin ve sonrasında yazdığı Risale-i Nur eserleriyle ortaya koyduğu 3 dönemin otonomisi var. Padişahı görmüş ve padişaha yanlışını hatırlatacak kadar özgür. El etek öpmeyecek kadar izzetli. Türklerin, Kürtlerin, Arapların beraberliğini, asaletini, tarihini, dokusunu, ruhunu Avrupa ile birlikte nazara verecek kadar cesur.” diye konuştu.

YAPACAĞIMIZ HİZMET KUR'AN’A GÖRE OLMALI

Şırnak Ak Parti Milletvekili Emin Dindar ise şöyle konuştu:
‘Adım Adım Said Nursi Günleri’ biz onu tahkik ediyoruz. O neyi tahkik ediyor? O Kur'an'ı tahkik ediyor. Açılış Kur'an ile başladı. Hakikaten mest olduk. Bediüzzman Hazretleri diyor ki, ‘Azametli bahtsız bir kıtanın, şanlı talihsiz bir devletin, değerli sahipsiz bir kavmin reçetesi ittibai Kur'an'dır. Eğer biz sadece Kur'an'ı okumak değil lisanı hal ile okuyabilsek Üstad Hazretleri öyle emrediyor, öyle yaşamış. Büyük problemler çözülmüş olur. Çünkü yapacağımız hizmet Kur'an’a göre olmalıdır. Bana göre, sana göre, ona göre değil. Onun için Üstad Hazretlerinin hizmetlerine baktığımız zaman insan ayrımı yapmadan, ırk ayırımı yapmadan, bölge ayırımı yapmadan, fikir ayırımı yapmadan insani olarak ele almış meseleleri ve çözümü Kur'an'da bulmuştur. Münazarat'ında ‘okumak, okumak, okumak, el ele vermek, el ele vermek, el ele vermek’ demiş. Onun için Allah ondan razı olsun. Çok iyi hizmetler yapmıştır. Biz de onun yolundayız. Hatırlıyorum çocukluğumdan beri onun eserlerini okumuşum, hizmetçisi olmuşum.”

Konuşmalardan sonra panelistler, Bediüzzaman hazretlerinin Cizre’deki hayatı ile ilgili bilgi verdi.

Cihan

Panel fotoğafları için TIKLAYINIZ

 

 

popüler cevapdünya atlası