Vali bana nuruculuğu burada bitireceksin dedi

Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2013 | Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019

 

Vali bana 'nuruculuğu burada bitireceksin' dedi

"Medreseler ve Din Eğitimi Sempozyumu" açılış programıyla başladı

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-SİİRT

Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Medreseler ve Din Eğitimi Sempozyumu" açılış programıyla başladı.

Hafız Ali Mülayim'in okuduğu Kur'an-ı Kerim ve Medreseler belgeselinin ardından açılış konferanslarına geçildi.

VALİNİN BANA İLK SÖZÜ: NURCULUĞU YOK EDECEKSİN

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, "Türkiye'de Medreselerin Serencamı" başlıklı konuşmasında 1966'da Siirt'te görev yaptığını bu ile ilk ilahiyat mezunu din eğitimcisi olduğunu söyledi. Sırma, "Vali elime kağıt tutuşturdu ve buradaki dini anlatacaksın dedi. Baktım İstanbul gazetelerinin bir yazarının Üstad Said Nursi aleyhindeki yazısıydı. Vali bana 'nuruculuğu burada bitireceksin' dedi. Nereden nereye. Şimdi valiler, rektörler bu programları düzenliyor" dedi.

Medreselerin belli bir süredir isteneni veremediğine dkkat çeken Prof. Sırma, İslam tarihi kitaplarının batıda basıldığını böyle yapıldığı için Müslümanların gerilediğini belirtti. Sırma'nın konuşmasından satır başları şöyle:

"Batılılaşma Müslümanlara kompleks getirdi. 19. Yüzyılda bütün İslam dünyası müstemleke oldu. Hindistan'da medreseler hayatiyetini devam ettirdi. El-Ezher gibi yerlerde sadece dini eğitimi veren medreseler devam etti. Medreseler yok olunca şuur gitti. 19. yüzyılda bocalamaya başladık.

"Fransa'nın Türkiye büyükelçisi Paris'e telgraf çekiyor. Müslümanlardan bir şey istemiyoruz. Ayasofya üzerindeki hilali indirip haçı takalım yeter."

"Bizim cumhuriyetin cumhuriyetle alakası yok. Tevhid-i Tedrisat, harf devrimi oldu, ilim adamı kalmadı. Hiç bir millet kendi kültürüne böyle darbe vuramaz. Çin alfabesi dünyanın en zor alfabesi ama terk etmiyorlar. Kaldırırlarsa Çin tarihi gider.

"Ben ilahiyatta okurken Kur'an dersi yoktu. O zor dönemlere Said Nursi, Süleyman Hilmi Tunahan, Sami Efendi, Zahit Kotku çıktı. Bir çok zorukla karşılaştılar."

"İyi de olsa kötü de olsa bu bizim tarihimiz. Ağlamayı bırakalım. Her birimiz kendi sahasında bir şeyler yapmalı, bir yere getirmemiz lazım. Biraz fedakarlık yaparsak bu iş olur. Allah'ın vaadi var. Allah nurunu tamamlayacak. Ama sizin elinizle olsun. Olması için hep beraber çalışmamız lazım."

 

popüler cevapdünya atlası