Uluslararası Din, Dil ve Kimlik Sempozyumu düzenliyor

Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2013 | Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017

 

Uluslararası Din, Dil ve Kimlik Sempozyumu” düzenliyor. 21-22 Eylül 2013 tarihlerinde Diyarbakır’da yapılacak

Risale Haber-Haber Merkezi

Özellikle Risale-i Nur’la ilgili Kürtçe eserler yayınlayan, Kürt dili ve yayıncılığının duayen dergilerinden Nûbihar, kuruluşunun 21. yılı münasebetiyle “Uluslararası Din, Dil ve Kimlik Sempozyumu” düzenliyor. 21-22 Eylül 2013 tarihlerinde Diyarbakır’da yapılacak olan sempozyum, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

Nûbihar’ın düzenleyeceği bu önemli etkinliğe Türkiye ve Kürdistan’ın yanı sıra farklı ülkelerden birçok tanınmış ve konularındauzman akademisyen, politikacı, araştırmacı ve aktivistdavet edildi. Sempozyumun, özellikle Kürt sorunu çerçevesinde yaşanan aktüel siyasal ve toplumsal krize yönelik yeni perspektifler sunması bekleniyor.

Zengin bir içeriğe sahip olan sempozyumun halka açık biçimde gerçekleştirileceğini bildiren tertip komitesi, sempozyumun büyük bir ilgiyle karşılanacağını beklediklerini dile getirdi:

“Nûbihar Dergisi, Kürt diline ve kültürüne mütevazi bir şekilde hizmet etmenin 21. yaşına girmiş bulunmaktadır. Bu hizmet her dilin var olmakla aynı zamanda insanlığın kültür ve düşünce mirasına varoluşsal bir katkı; bunun ihmalinin ve yokluğunun ise insanlık için bir mahrumiyet anlamına geldiği bilincine de dayanmaktadır. Bu yaklaşım bağlamında Nûbihar Dergisi ve onun kurumsal tezahürü olan Nûbihar Derneği 21. yılında Uluslararası Din, Dil ve Kimlik Sempozyumu adıyla bir sempozyum düzenleyerek, birbirleriyle geçişken ilişki içinde olan din, dil ve kimliğin farklı yönleriyle alanın uzmanları tarafından tartışılmasını hedeflemiştir. Büyük bir özveriyle yirmi bir yıllık bir çalışmayı geride bırakan Nûbihar Dergisi, gerçekleştirilecek bu sempozyum sonrasında, yayın faaliyetlerine ve Nûbihar Derneği de çalışmalarına yeni bir perspektifle bakmayı planlamıştır. Bilim dünyasının farklı disiplinleri alanında sunulacak tebliğler bu çerçeveyi belirleyecektir. Bu sempozyumla yirmi bir yıllık bir geçmişin muhasebesi yapılacak ve daha iyiye ulaşmanın yolları aranacaktır.”

nubihar-sempozyum.jpg

 

popüler cevapdünya atlası