Sekülerleşme böler, tevhid birleştirir

Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2014 | Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2017

 

Risale Akademi’nin düzenlemiş olduğu seminerde Risale-i Nur’da Tevhidi Epistemoloji konulu bir sunum yapan Doç. Dr. Furkan Aydıner özetle şunları söyledi:

-Epistemoloji, bilgiyi sorgulama, neyi bildiğimizi test ya da tesbit etmeye çalışma anlamına gelmektedir.

-Bilgi dini değerlerden arındırılarak dünyevileştirilmeye, özellikle karanlık bir devri yaşayan Hırıstiyan dünyasına karşı Batılı düşünürlerin başlattığı projede tamamen dini değerlerden soyutlanmış dünyevi değerler yerleştirilmeye çalışılmıştır.

-Hırıstiyanlıktaki teslis inancı olan kutsal ruh, baba, oğul yerine tesadüf, tabiat, esbab gibi seküler değerler oluşturulmuştur.

-Sekülerleşme ikilem ve bölünmelere sebep olmuş, tevhid ise dünya ile ahireti birleştirmiştir.

-Her şeyde "Allah'ın birliğinin görülmesi" gerekmektedir.

-"Kur'ân-ı Kerîm'de kâinatı ve hâdiseleri sebeplere havale eden her türlü "deistik" anlayış reddediliyor. Kur'ân her şeyi, her şeyiyle doğrudan doğruya Sonsuz Kudret Sahibi Yaratıcı'ya teslim eden "tevhidî" anlayışı insanlığa öğretiyor. Her şeyin sahibi, yaratıcısı ve Rabbi olduğunu bildiren Allah, izzet ve azametinin gereği olarak sebepleri, hakiki tesiri olmayan bir vesile kılmıştır. Tevhid ve celâlin gereği olarak da, sebeplere hakiki bir tesir verilmesini yasaklamış ve şirki, büyük bir zulüm olarak adlandırmıştır.

-Her şeyin anahtarlarının sadece O'nda olduğunu, herkesin çaresini sadece O'nda bulduğunu, her derdin devasının sadece O'ndan geldiğini, her sorunun çözümünün sadece O'nunla mümkün olduğunu ilân ediyor. Her şeyin her şeyiyle Allah'a muhtaç olduğunu ve her ân O'nun kudretiyle iş görüp, rahmetiyle idame edildiğini ihtar ediyor. O'nun bir çiçeği, bir baharı, bir dünyayı, bütün kâinatı "Ol!" deyip olduruvermek kolaylığında var ettiğini anlatıyor. Dolayısıyla Sonsuz Kudret Sahibi için, insanların yaptığı gibi, kolaylık olsun diye fabrikalar yaratıp, onlar vasıtasıyla iş görmesine gerek olmadığını ders veriyor.

Seküler ve tevhidi değerleri niyet, nazar, mana-yı ismi ve mana-yı harfi açılarından değerlendiren Aydıner, bilginin türlerini, kullanımını ve mertebelerini hayal, akıl ve kalp noktalarından tahlil etmiştir.

SEMİNERDEN SONRA İFTAR

Seminerin ardından iftar programına geçildi. Namaz kılındıktan sonra Aydıner kitaplarını imzaladı.

Sunum için buraya tıklayınız

Resimler için buraya tıklayınız

İftar resimleri için tıklayınız

 

popüler cevapdünya atlası