Said Nursi, problemleri çözen kodları söylemiş

Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2013 | Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019

Said Nursi, problemleri çözen kodları söylemiş

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker sempozyumda konuştu

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-DİYARBAKIR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bediüzzaman Said Nursi'nin Müslümanca kodlarla ortaya çıktığını söyledi.

Diyarbakır'da düzenlenen "Sanat, Marifet ve İttifak İçin Sosyal Kalkınma Sempozyumu” açış programı ile başladı. Diyarbakır Valiliği, Dicle Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı işbirliğiyle üç gün sürecek sempozyumda konuşan Tarım Bakanı Mehdi Eker, ortaokul yıllarında Risale-i Nur sohbetlerine gittiğini anlatarak o günden bugünlere değişen şartlara dikkat çekti:

"Risale-i Nur ev sohbetlerine giderken sıkı sıkıya tembih ederlerdi. İki kişiden fazla yürümeyin. Bir cuma akşamı bir ağabey evini açarak bir bardak çay ikram eder risaleden bir pasaj okunurdu. Ama toplumun üzerinde o kadar baskı vardı ki sanki okunan şeyler suç teşkil ediyormuş gibi ürkerek ve korkarak bakarlardı. Çünkü risale okumaya gidenlerin zaman zaman sohbet mekanları basılıp radyolar vasıtasıyla teşhir edildiğini biliyoruz. Falanca ilde falanca kişi nur ayini yaparken yakalandı. Suç aletleri de kitap, risale. Bugün risalenin akademisi var. Olması gereken de bu. Bugün bir üniversite, kamu kuruluşu valilik, STK'lar Risale-i Nurda zikredilen kavramlar çerçevesinde, ışığında günümüz meselelerini, sosyal meseleleri açık bir şekilde tartışıyor. İşte Türkiye'nin normalleşmesi bu."

Normalleşmeye dair geçtiğimiz haftalarda yine Diyarbakır'da gerçekleşen programı hatırlatan Eker, "Şiwan Perver'in de gelmesi normalleşmenin belirtisi. Çözüm süreci dediğimiz Türkiye'nin tarihi ile yüzleştiği, meselelerini rahatça tartıştığı, sorunlarını sivil yöntemlerle tartışarak, uzlaşarak, kavga ederek değil gerçekte olması gerektiği gibi bir çözüm modeli etrafından işbirliğine giderek Türkiye bir mesafe katediyor. Bu bir bahar mevsimi havası etkisi oluşturuyor. Bu sempozyumla baharın başka bir lezzetini tadıyoruz, yaşıyoruz" dedi.

Bediüzzaman Hazretleri'nin "ne yapalım acele ettim kışta geldim sizler cennet-asa bir baharda geleceksiniz" sözlerini hatırlatan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bediüzzaman Müslümanca kodlarla ortaya çıktı. Bütün zamanlara sari, bütün çağların ötesindeki cehalet, zaruret, ihtilaf meselelerini, buna tekabül eden, etrafında gelişen sorun alanlarını ve bunların hangi ilkelerle çözülebileceğini anlatıyor buna sanat, marifet, ittifak diyor. Bu sorunların hangi kodlarla çözüleceğini bize söylüyor. Bu vesileyle Bediüzzaman hazretlerini, talebelerini, arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum."

Foto galeri için buraya tıklayınız

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası