Said Nursi Enstitüsü için YÖK'e başvuruldu

Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2014 | Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017

 

Said Nursi Enstitüsü için YÖK'e başvuruldu
Devlet üniversitesi müracaat etti

Şeyhmus Edis'in haberi:

Mardin Artuklu Üniversitesi, “Said Nursî Araştırmaları Enstitüsü” adıyla bir enstitü kurmak için YÖK’e resmen başvurdu.

Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Kadri Yıldırım, YÖK’e “Said Nursî Araştırmaları Enstitüsü” adıyla bir enstitü kurmak için resmen başvurduklarını söyledi.

Türkiye’de Mardin Artuklu Üniversitesi olarak bu başvuru ile bir ilki başardıklarını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Artuklu Üniversitesi olarak Nur cemaatleri mensuplarının insanlığa ve bizlere öğrettikleri bu akide iman, tahlil ve taklit gibi meselelere ilaveten Said Nursi Hazretleri'ni sosyal medeniyet, kültür ve uygarlık karışımı olan perspektifini akademik bir gözle incelemeye, araştırmaya hakkında yüksek lisans ve doktora tezleri hazırlamaya karar verdik. Bunun alt yapısını hazırlamak için de üniversitemizde aldığımız bir karar neticesinde ilk kez bir devlet üniversitesi çatısı altında Said Nursi araştırmaları enstitüsünü kurmak için YÖK’e resmen başvurmuş bulunmaktadır. Dilerim YÖK’ten olumlu bir cevap gelir."

Üniversite bünyesinde kurulacak enstitü çatısı altında sadece Said Nursi’nin uhrevi ve akidevi meselelerini değil, onun sosyal medeniyet kültür ve uygarlık temeli perspektifini de insanlığın hizmetine sunacaklarını kaydeden Yıldırım, şunları ifade etti: "Bu bağlamda bu meselelerle ilgili gerek yüksek lisans gerek doktora tezinde akademik araştırma ve tezler hazırlayacağız. Said Nursi, bir bütün olarak karşımızda hem Müslümanlara hem de gayri Müslümanlara yeniden hak ettiği şekilde anlatacağız.” diye konuştu.

Cihan

 

popüler cevapdünya atlası