Risale-i Nur Perspektifinden Dünya Ahiret Dengesi Sempozyumu

Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2014 | Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017

 

Risale-i Nur Perspektifinden Dünya Ahiret Dengesi

Sempozyum, 2-4 Mayıs 2014 tarihlerinde, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilecek
Risale Haber-Haber Merkezi

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve HASEV "Risale-i Nur Perspektifinden Dünya Ahiret Dengesi" konulu sempozyum düzenliyor. Sempozyum, 2-4 Mayıs 2014 tarihlerinde, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilecek.

Yapılan açıklama şöyle:

"Birçok dünya diline tercüme edilmiş olan Risale-i Nur Külliyatı dünya çapında dini algı ve yaşantıda yeni yaklaşımlara ışık tutar olmuştur. Bu yönüyle İslami alanda çalışan ilim ehlinin ve akademik camianın dikkatini çekmiş, birçok ulusal ve uluslararası sempozyumlara, konferanslara ve akademik çalışmalara konu olmuştur.

"Bu yıl Dicle Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek olan sempozyumun genel amacı; din-toplum ilişkilerini araştırmak, dünyevileşme sürecinin sebep olduğu sorunları teşhis etmek, tartışmak ve çözüm önerileri sunmaktır. Bu anlamda Said Nursi’nin çağdaş Kur’an tefsiri Risale-i Nur Külliyatı, dünyevileşme süreci bağlamında incelenmesi gereken önemli bir kaynaktır. Risale-i Nur Külliyatı dünyevileşme süreci açısından incelenecek, özelde İslâm toplumunun ve genelde bütün insanlığın dünyevî ve uhrevî saadetine hangi ölçüde katkı sağladığı ilim ehli tarafından araştırılıp tartışılacaktır. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 26 akademisyenin tebliğ sunacağı sempozyumun açılışı 2 Mayıs Cuma günü saat 14:30-17:00 saatleri arasında, ilmi oturumlar ise 3 Mayıs Cumartesi günü 09:00-18:00 saatleri arasında, Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde toplam 6 oturum şeklinde gerçekleştirilecektir."

 

popüler cevapdünya atlası