Risale Akademi'de düzenlenen 2. Alevilik Çalıştayı yapıldı

Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2015 | Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2017

 

Risale Akademi'de düzenlenen 2. Alevilik Çalıştayı yapıldı

Risale Akademi'de düzenlenen 2. Alevilik Çalıştayı, Mehmet Evren'in Kur'an tilavetiyle başladı.

Eğitimci Mehmet Şahin, birinci oturum açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasında; “Peygamber Efendimizin (s.a.v.) ehl-i beyt sevgisini sürekli öğütlediğini" söyleyen Şahin, "Üstad Bediüzzaman manevi hocası olan Hz. Ali'yi külliyat içerisinde birçok defa zikrediyor.Risale Akademi olarak 180'in üzerinde program yaptık. Son 49 haftadır da Lahikaları müzakere ediyoruz. Lahikalarda alevi meselesi çok net olarak zikredildiği için bu mektupları bir çalıştay şeklinde müzakere etmenin daha iyi ve kapsamlı olacağını düşündük. Neticede değerli hocalarımız birazdan sunumlarını yapacaklar. Teşekkürlerimi iletiyorum." dedi.

Birinci Oturum

Birinci oturum, oturum başkanı İsmail Benek'in konuşmasıyla başladı.

Benek, "Gönül isterdi ki birinci çalıştay ile bu çalıştay arasında bir sempozyumumuz gerçekleşmiş olsun ama maalesef olmadı.Bu zor konuyu Risale-i Nur üzerinden değerlendirmek bizleri rahatlatıyor ve bizi heyecanlandırıyor.İstiyorum ki, meselenin tarafları siyasileşmeden, taraf tutmadan bu meseleyi müzakere edelim istiyorum. Bu konuyu tevhid merkezli çözmek gerekmektedir. Bu, mütevazi bir programdır.Bediüzzaman Risale-i Nur’ların Hz. Hasan’ın yarım kalan hilafetini temsil ettiğini belirtiyor. Buradan bir menfaat, makam mevki vs. çıkmaz. İslam dünyasının bugün hâlâ Kerbela yaşaması bize çok şey söylüyor.Cenab-ı Allah, Hz. Ali'nin (r.a.) ilmini, cesaretini bizlere nasib etsin ve manası yüksek olan bu programa bizleri layık etsin." dedi.

Daha sonra sırasıyla;

Doç. Dr. Yasin Yılmaz, Emirdağ Lahikası 52. Mektup ekseninde "Aleviliğin İslam Tarihindeki Süreci ve Al-i Beyt Muhabbeti" tebliğini sundu.

Prof. Dr. Mustafa Kılınç, Emirdağ Lahikası 44. Mektup ekseninde "Alevilik ve Sünniliğin İttifakı" konuşmasını yaptı:

Kılınç konuşmasında; “Gerçek Aleviliği Risale-i Nur’dan öğrendiğini” söyledi. Devamla; “Alevilik ve Sünnilik ne mezhebdir, ne dindir, ne de tarikattir. İster Alevi olsun, ister Sünni olsun önemli olan Ehl-i Sünnet olmaktır. Eğer biz Muhammed (asm)’ın yolunda gitmezsek işimiz kötü. Mühim olan kabre imanla girebilmektir. Ali Beyte muhebbet edenler gerçek Alevidir. Mesleği Alevilik olmayan Sünniler de elbette Ali Beyti sevebilirler. Aleviler Hanefidir. Hacı Bektaş Veli İmam Hanefiye ittiba etmiştir. Ne yazık ki, Alevilik son zamanlarda dinsizleştirilmiştir. Ömer bin Abdülaziz, hutbelerde Muaviye ile başlayan Ali Beyte küfür ve kötü sözler söylenmesini yasaklamıştır. Sünniler ile Alevilerin kardeş olması isteniyorsa, aradan Muaviye’nin çıkartılması lazımdır.” dedi.

Eğitimci-Yazar Hasan Selvi"Risale-i Nur'da Alevilik Meselesine Genel Bir Bakış" adlı tebliğini sundu.

Selvi konuşmasında; “Gerçek hilafet İslamı ve Kur’an’ı neşretmektir. Bediüzzaman ‘Bizim mesleğimiz Hasenîdir’ diyor. Bu nedenle Kur’an ve İslamı neşir vazifesini birinci vazifesi bilen Risale-i Nur’ların Hz. Hasan’ın yarım kalan hilafetinin devamı olduğunu” söyledi.

Tebliğlerden sonra yirmi dakika mektupların müzakeresi yapıldı.

İkinci Oturum

İkinci oturumda sırasıyla,

Araştırmacı Mehmet Polatdemir, Emirdağ Lahikası 154. Mektup bağlamında "Adalet-i Mahza, Âli Beyt'e Yapılan Zulümleri Deşmemek Gerektiği" başlıklı tebliğini,

Doç. Dr. Ahmet Yıldız,Emirdağ Lahikası 154. Mektup bağlamında "Hubb-u Âli Beyt'i Meslek Yapan Aleviler" adlı tebliğini sundu.

Tebliğlerinden sonra değerlendirme ve kapanış konuşmasıyla birlikte 2. Alevilik Çalıştayı sona erdi.

RESİMLER İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası