Müsbet hareket Emirdağ Lahikası’nın tamamına manen sinmiştir

Eklenme Tarihi: 19 Mart 2016 | Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017

 

"Emirdağ Lahikası Müspet Hareket Mektupları" başlıklı sunumunda Mehmet Şahin, Emirdağ Lahikası içinde Müspet Harekete örnek olacak noktalara değindi. Emirdağ Lahikası içinde müsbet hareketin 52 yerdegeçtiğini açıklayan Şahin, Risale-i Nur'da müsbet hareket ile ilgili bölümleri aktardı.

Emirdağ Lahikası'ndaki örnekler ile Risale-i Nur'ların toplum içinde asayişi sağladığını vurgulayan Şahin, Nur'ların program ve mesleğinin milleti anarşizmden muhafaza etmek ve tahkiki iman vermek olduğunun altını çizdi.Said Nursi'nin ve Nur talebelerinin kendilerine yöneltilen "hükümete karşı kötü niyet beslemek", "dini siyasete alet etmek" ve "tarikat kurmak" suçlamalarından çıktığı her mahkemede aklandığını söyledi.

Müsbet hareket neticesinde dessas zalimlerin bütün planları bozulmuştur. Nur Talebeleri asayişçidir. Bunca haksız muamelelere rağmen bir tek vukuatları olmamıştır. Said Nursi ve Risale-i Nur Talebeleri dini hiçbir şeye alet etmemişler, emniyeti ihlal etmemişler, hükümete karşı kötü maksat takip etmemişler, emniyeti ihlal etmemişler, menfilerle meşgul olmamışlar, beddua dahi etmemişler diyen Şahin, müsbet hareket Emirdağ Lahikası’nın tamamına lafzen olmasa da manensinmiştir diyerek sözlerini tamamladı.

 

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası