Mektep–Medrese–Dergâh Ahengi: Uygarlığı Doğuracak İklim: Medresetüzzehra (Mz) ve Medeniyet Perspektifi

Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017 | Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017

Bediüzzaman fen bilimlerini, Allah’ın isimlerinin tecelli ettiği varlıkların incelenme alanı olarak görüyor, fen bilimleriyle uğraşanların Allah’ın varlığını ve birliğini göreceklerine inanıyordu. Mektep-medrese-tekke arasındaki çatışmaları sonlandırmak ve Batı’dan fen ilimlerini vasıta yaparak gelen inançsızlık akımlarına karşı İslam dünyasını ve insanlığı korumak için de, din ve fen ilimlerinin birlikte okutulmasını çözüm olarak öneriyordu. Çünkü bu ikisi birbirinden ayrıştırıldığında inkâra ya da taassuba düşülmekteydi.

Batılı ülkeler sanayisi, bilimsel araştırma ve gelişmeleri ile Müslümanların cehaletinden de faydalanarak onları manen ve madden ezmiş, birbirlerinin aleyhinde kışkırtmışlar ve çatıştırmışlardır, böyle yapmaya da devam etmektedirler. Bediüzzaman’a göre gerçek düşman da bizi kullanmak ve yanlış yönlendirmek isteyenler değil, onlara bu zemini hazırlayıp, sunan cehaletimizdir. Zaten cehaleti gerçek düşman bilip baş edemezsek düşman gördüklerimizle baş etmemiz de mümkün değildir.

TEBLİĞİN TAMAMI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Medrsetüzzehra Sempozyumu, Van 12-14 Ekim 2012, Merak Yayınları, Risale Akademi, Bilimsel Etkinlikler Serisi: 8, s. 247-260, Ankara. 

popüler cevapdünya atlası