MEDENİLER İÇİN KORKUDAN SEVGİYE GEÇİŞ KILAVUZU

Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017 | Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017

Bestami Said Çiftçi

“Benim mezhebim, muhabbete muhabbet etmektir, husumete husumet etmektir. dünyada en sevdiğim şey muhabbet; ve en darıldığım şey de husumet ve adâvettir.”

PROBLEM DURUMU

Yedi milyar insanın 191 ülke çatısı altında barındığı yer kürede kendini “Müslüman ülke” olarak tanımlayan 57 ülke ve ortalama 1.5 milyar Müslüman yaşamaktadır. Toplam dünya nüfusu içinde her beş kişiden biri Müslüman’dır. Her bir Hindu'ya iki, her bir Budist'e iki, her bir Yahudi'ye karşılık 100 Müslüman bulunmaktadır.

Dünya nüfusunun beşte birini oluşturan bu ülkeler, İslamiyet’in doğduğu Ortadoğu’da, genişleyip büyüdüğü ön Asya ve Afrika’da, yayıldığı uzak doğuda ve Avrupa içlerine kadar geniş bir coğrafyada yer almaktadır. İslam ülkelerinin bulunduğu coğrafyayı Güney Asya, Afrika, Orta Asya, Orta Doğu, Avrupa kategorileri olarak isimlendirmek mümkündür.

Kitlesel olarak İslam dünyasına, bireysel olarak Müslümanlara ilişkin dünya kamuoyunda genel önyargılar olduğu bilinen bir gerçektir. Bu önyargıların ekonomik, sosyal ve siyasal boyutlarına ilişkin olanları, 19. Yüzyılın sonunda; Osmanlı Devleti’nin zayıflayıp onu oluşturan ulusların bağımsızlık için kıpırdanma dönemlerinden başlayıp, 20. Yüzyılın başından itibaren Osmanlı Devleti’nin mirası üzerinden ivme kazanarak devam etmiştir.

Tebliğin devamı için buraya tıklayınız

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası