Kaybettiğimiz değerleri yeniden kazanacağız

Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2014 | Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017

Çok muhterem misafirler,

“Uluslararası Katılımlı 1. Kur’an Medeniyeti Sempozyumu”na hoş geldiniz. Hepinizi hürmetle selamlıyorum.

Kuruluşunda görev yaptığım Artuklu Üniversitesi’nde bir defa daha birlikte bulunmanın hazzını yaşıyorum.

Değerli misafirler, Sempozyumları toplumsal kabulleri akademik kabullerle sağlamasını yaptıktan sonra siyasi kabullenmeye götüren süreçler olarak görüyorum. Daha önce de bu salonlarda çok önemli konularda sempozyumlar yaptık. Bunlar ülkemiz, coğrafyamız ve İslam ülkelerinin problemlerine yönelik konular üzerineydi. Düşünen insanlarımızı bir araya getiren, fikir alışverişini gerçekleştiren ve geleceğe giden yolumuzu aydınlatan bilimsel çabalardı. O çalışmalar sanki kabul olunan bilimsel dualar oldu, akabinde de siyasilerimiz ve karar vericiler ülkemizdeki barış sürecini gerçekleştirdiler ve gerçekten daha huzurlu ortamlara ulaştık. İnşallah bu çabalar sonucunda komşumuz Suriye’de de barış süreci gerçekleşir, en büyük bir dileğimiz de budur. Şunu da hatırlatayım Suriye Rejimi bugün başladığımız sempozyumun son günü olan Pazar gününe kadar ellerindeki tüm kimyasal silahları teslim etme kararını almıştır. Ayrıca Filistin’deki karşıt gruplar ittihad kararı almışlardır. Bunlar da güzel bir tevafuk oldu. Böylesi yaşanmış örneklerde ve gelişmelerde, bu tür bilimsel aktivitelerimiz kim bilir belki de kabul edilmiş bilimsel dua hükmünde oluyorlar. Bunlar da bizlerin şevkini elbette artırıyor.

Değerli misafirler,

Bu yılki sempozyumun konusunu çok önemsiyorum. O da bir zamanlar yaşadığımız ve tüm insanlığa saadet esintileri sunduğumuz ama sonraları uzaklaştığımız ve hatta kaybettiğimiz bir konu: “Kur’an Medeniyeti”. Çok şükür aylar süren titiz çalışmalar sonucunda bugün hep birlikte etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Aslında daha önceki sempozyumlar da esas olarak kendi medeniyetimizin tasavvur ve yeniden inşası için, bir yerde bugünkü sempozyum için döşenmiş olan kilometre taşları hükmünde idi. İnşallah bilim dünyası olarak şerrin defi ve faydalının celbi sürecine girmişizdir.

Yaklaşık iki gün boyunca iki açış konferansı yanında, medeniyetimizde önemli bir yeri olan ve sempozyumumuza renk ve güç katacak Kur’an kıraati ziyafeti sunulacak; 8 oturumda Kur’an, Medeniyet, Tarih, Değerler, Kültür, İlim, Sanat gibi konular etrafında toplam 24 adet tebliğ verilecek ve nihayet kapanış oturumu ile sempozyum sona erecektir.

Akademik Araştırmalar Vakfı olarak Medeniyetimize bir damla ile de olsa katkıda bulunmuş olursak ne mutlu. İnanıyorum ki, bilim adamlarımızın sunacakları ve zevkle takip edeceğimiz konular etrafında zihinlerimizde olumlu ve yeni yaklaşımlar, düşünceler doğacak, o bilgileri hayatımızın tüm alanlarına dokunduracak ve hayatla doğru ilişkiler kuracak, dolayısı ile kaybettiğimiz değerleri de yeniden kazanmış olmanın tatlı mutluluğunu bir nebze de olsa yaşayacağız.

Bu süreçte emeği geçen ekipteki tüm arkadaşlarıma, gençlerimize, Artuklu Üniversitesi Rektörümüze, değerli Valimize, tüm konuşmacılarımıza ve siz misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bilimsel faaliyetleriyle toplumun fikir bataryalarını besleyen, zengin fikirlerini projelere dönüştüren Risale Akademiye de böyle bir partnerimiz ve yol arkadaşımız olduğu için şükranlarımı iletiyorum. Saygılarımla.

 

popüler cevapdünya atlası