Kamil insan olmak, gerçek anlamda hür olmaktır

Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2015 | Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017

 

Mardin'de, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı ile Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen "Bölgesel ve Küresel Barış İçin İman ve Hürriyet" sempozyumu başladı.

Sempozyumda konuşanMardin Valisi Ömer Faruk Koçak, gerçek hürriyetin kötülüklerden arınma olduğunu ve kötülüğün olmadığı yerde barışın bulunduğunu söyledi.

Asabiyetin kötülüğe götüreceğini ve kötülüğün de barışı bozan, anarşiye sebep olan en önemli unsur olduğunu dile getiren Koçak, "Başkalarından kötülük görmeyeceğine inandığı zaman insanlar, barış içinde yaşarlar. İslam, onun içindir ki barış dinidir. Gerçek kamil insan olmak, gerçek anlamda hür olmaktır" dedi.

"İnşallah bu güzel çalışmalar, bizi en güzel hürriyete kavuşturur"

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Fırıncıda insanların oturup, hakikaten insan olmak için ve hürriyet denen nimetin ne olduğunu anlamak için müzakere etmeleri halinde hiç şiddet yaşanmayacağını belirtti.

Eskiye nazaran hürriyetlerinin arttığını ifade eden Fırıncı, şöyle devam etti:
"Biraz hürriyetimiz var bugün. Bu çalışmalar, o aradığımız hürriyeti vereceği kanaatini bende oluşturdu. Yüreğime su serpti. Ama maalesef bunun yerine hiç akla gelmedik, gelmesi bile mümkün olmayan, hususen asırlarca İslam'ın, Kuran'ın yaşandığı bu topraklarda yanlış hareketlerle bu güzel hürriyeti, nazenin hürriyeti inşallah helak etmiyoruz. İnşallah bu güzel çalışmalar, bizi en güzel hürriyete kavuşturur."

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Çetindağda Bediüzzaman Said Nursi'nin felaket ve helaket asrında geldiğini kaydetti.

Çetindağ, "Yaşadığı dönem, bu milletin ve bu toplumun yaşadığı ikinci büyük zamanıydı. Birincisinde Hz. Mevlana vardı. İkincisinde Bediüzzaman vardır" dedi.

Bediüzzaman'ın, Osmanlı aydınları tarafından anlaşılmadığını ifade eden Çetindağ, Nursi'nin daha sonra hapse mahkum edildiğini anlattı.

Konuşmaların ardındanDoç. Dr. Ahmet Yıldız"Said Nursi ve liberal hürriyet anlayışı",Prof. Dr. Bilal Sambur,"Özgürlük olmadan iman mümkün mü" konulu sunumlar gerçekleştirdi.

Risale Akademi Kurucu üyesi Dr. İsmail Benek ve AKAV Başkanı Doç. Ali Osman Alakuşile çok sayıda akademisyen ve araştırmacının katıldığı sempozyum, pazar günü sona erecek.

Sempozyumun cumartesi ve pazar oturumları canlı yayınla Risale Haber'de yayınlanacak.

 

popüler cevapdünya atlası