Hapiste Yatma rekoru Said Özdemir Ağabeyde

Eklenme Tarihi: 06 Kasım 2013 | Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2017

 

Mehmet Fırıncı Ağabeyin Tillo Said Özdemir Ağabey Panelinde yaptığı konuşmadır

Selamünaleyküm

Tillo’da bulunmaya, hakikaten bizim için çok manevi duygularla mahmul olmaya ancak elhamdülillah diyebiliriz. Herkese hürmetler.

Allah razı olsun konuşmacılar çok bilmediğimiz şeyleri de anlattılar. Ben şunu söylemek istedim. Said Özdemir Ağabeyin kendisinden de dinlemiştim. 9 veya 10 defa hapse girmiş. “Nur talebelerinden kim ne kadar yattı?” diye bir liste tutsak Said Ağabey rekor kırar. 10 defa hapse girmek Said Ağabeye ait bir husus. Allah razı olsun. Hz. Üstad Eskişehir hapsinde, hapse girmiş olanlara yazmış olduğu bir mektup var:

“Sadakat şartıyla Risale-i Nuru ve sizi dünyaya işittireceğim ve sizin için ne kadar şeref olduğu o zaman anlaşılacak” diyor. Hamdolsun bunu görüyoruz. Birisi bana derste sordu: “Sen kaç sene hapiste yattın?” “Eyvah hiç sene yatmadım. İki defa 25 gün.” Keşke bir iki sene yatsaydım diye onun suali üzerine bayağı içim yandı. İşte Said Ağabey bu hususta en rahat “On defa hapis yattım” diyebilir.

Said Ağabey İstanbul’a Bizim Kirazlı Mescit 46 numaraya geliyor. Çantasında bir sürü tashih formaları var. Kurşun dizgi şeyleri. Artık aldıkları kitapları Ankara’da muhafaza edemez hale geldiklerinde İstanbul’a kamyonla getirdiler. Biz onları tavan arasına nakletmek için çabaladık. Kamyonun birisi de Çifteler’e gitmiş. İşte o esnada gelmişler hesaplarını filan yapıyorlar. Polis gene baskın yapmış. Devamlı baskın yapıyorlardı zaten. Said Ağabey demiş ki: “Evi aramak için elinizde arama emri var ama benim çantamı arama evrakınız yok.” Çantasını arattırmamış. Bu defa da onlar,“O zaman Emniyete gideceğiz” demişler. Emniyete gidiyorlar o zaman üst katta Birinci Şubenin önünde “Arkadaş burada beklesin” diyorlar. Gidecekler karar çıkartacaklar. Arkadaş deyince Said Ağabeyi misafir olarak geldi zannediyorlar oradaki memurlar. Said Ağabey de vaziyeti müsait görünce oradan kaçıyor.

O zaman Sungur ağabey, Bayram Ağabey hepimizi 11 kişi nezarete aldılar. Hücrede teker teker tutuyorlar. Bazen iyi memurlar geliyor. Kapıları açıyor hepimiz görüşebiliyoruz. Said Ağabey gitmiş ama. Biz bir dilekçe yazdık. İhtilalden sonra. Emniyet müdürü asker. “Bu kadar zamandır mahkemelerden beraat etmiş Risale-i Nurları okumaktan bizi burada tutuyorsunuz. Bu yapılan muamele hukuka aykırıdır. Bir an evvel bu hukuksuzluğun sona erdirilmesi lazımdır.” Dedik. Sungur Ağabey yazdı. Hepimiz imzaladık. İmzalayıp verince içeriye bu sefer kıyamet koptu; “Vay bunlar hücrelerde durdukları halde nasıl hep birden imzalamışlar?” diye. Bu defa de geldiler kâğıt filan ne varsa topladılar. Ceylan Ağabey de o kâğıtlardan birinin arkasına bir şiir yazmış.

Ağustos'un dördüncü haftası
Said ve çantası
Başımıza sevaplı belalar açtı
Birinci Şubeden bırakıp kaçtı

Maksadı tabi teslim etmemek. O çantadaki formalar ve saire teslim edilse çok büyük zarar olacak. Ama sonradan gene teslim oluyor. Keşke teslim olmasaymış.

Birinci Şube Müdürü Zafer Yılmaz Bey bir pazar günü kağıtları toplamak için geldiğinde şiiri gördü; “Bunu kim yazdı” dedi. Ben dedim ki: “Ceylan Çalışkan.” Önce onun hücresini, sonra da hepimizin hücresini açtırdı. Sohbet ettik. Dedi: “Ya iki buçuk ay var seçimlere. Şu askeri idarede biraz tedbirli olun. Çok kalabalık toplantı yapmayın. Bir de beyanname neşretmeyin.” Lahikalara onlar beyanname diyor. Ve böylece müsbet bir hava olmuştu. Ondan sonra bizi askeri hapishaneye götürdüler. Orada da hücrelere koydular. Epey bir zaman geçirdik sonra tahliye olduk.

Said Ağabey, hakikaten Risale-i Nurun, insanların ebedi saadetinin kurtulması hususunda bu zamanın en müessir vesilesi olması itibariyle, onu bütün insanlığa duyurmak için gecesini, gündüzünü, saatini dakikasını ailesiyle birlikte harcamıştır. Hatta geçen de bayram vesilesiyle aradım. Yenge de oradaymış. “Onlara da selam söyle, haklarını helal etsinler. Çok çorbalarını yedik.” Dedim. Gittiğiniz zaman Ankara’ya başka bir yer yok. Onlar da çok fedakarane hizmet eden nadir insanlar.

Selamün aleyküm verahmatullahi ve berekatühü

 

popüler cevapdünya atlası