Haccın Manası

Eklenme Tarihi: 22 Kasım 2013 | Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017

 

Dost TV Programcısı Münir Yükselmiş, Risale Akademi’nin haftalık seminerinde konuştu

Erol Öztürkçi'nin haberi:

RİSALEHABER-Risale Akademi’nin haftalık seminerinde konuşan Dost TV Programcısı Münir Yükselmiş, Risale-i Nur’da da Haccın çok yoğun işlendiğini söyledi.

“Risale-i Nur ve Hac” konulu seminerde Hac ile ilgili gözlemlerini anlatan Yükselmiş’in seminerinden notlar şöyle:
Gerek eski yönetim anlayışımız gerekse kendi gerekçelerimizle yıllardır Hacca gereken önemi vermedik. Oysa Hac dinimizin bir emri olduğu kadar hayatımızın bir parçası olmalı.

Çünkü Hac insanı kendine çeken bir cazibeye sahip ve o cazibeye girmek için adım atmalıyız.

Hac veya Umre birçok ayet ve hadise konu olmuş, “Duyufu’r-Rahman” olarak nitelendirilmiştir. Çünkü Mekke ve Medine topraklarında hakikaten Allah’ın misafiri olduğunuzu hissediyorsunuz ve birçok örneğini oralarda yaşıyorsunuz.

Risale-i Nur’da da Hac çok yoğun işlenmiştir. Sadece Hac ile ilgili mevzular değil, Risale-i Nur’un her tarafına Haccın manası işlenmiştir. Risale-i Nur’u Hac gözlüğüyle okursanız bunu fark edersiniz.

Risale-i Nur’un hakikatlerini okuduktan sonra Haccın manasını daha iyi kavrıyorsunuz. Mesela Haccın İslam âleminin bir kongresi olduğu manasını orada daha iyi anlıyorsunuz.

Hac meselesini gündemimize almalıyız. Evet, bugün Hac ve Umrenin maliyeti çok pahalı. Bu durum bizim ülkemizle alakalı. Yoksa Suudi yönetimi ellerinden gelen imkânları sunuyorlar.

İnşallah Cenab-ı Hak hepimize Hac ve Umre’yi yaşamayı nasip etsin…

 

 

popüler cevapdünya atlası