El-Hadi ismi Şerifi

Eklenme Tarihi: 08 Kasım 2018

Meltem ÇELEBİ

Allah Teala cc. ın isimlerinden, hidayet veren, doğru yolu gösteren, başarıya ulaştıran anlamlarındadır. Kur'an'da hidayet vermek, hidayete ulaşmak olarak geçiyor. Furkan (31.ayet) suresinde, Taha suresinde, Enbiya suresinde, Muhammed (17. ayet) suresinde, Araf suresinde geçiyor. Fatiha'da “bize doğru yolu göster” diye geçiyor.

Hidayet amaca ulaştırır. İnsanın amacı hayır olmalıdır. Allah Teala cc. Kur'an-ı Kerim ile biz insanlara doğru yolu gösteriyor. Tevfik, amelen başarıya ulaştırmak, ilmen irşaddır. Peygamberler Hadi isminin yardımcısıdırlar. Gayeleri, insanlara yol göstermek ve yetiştirmektir. Hidayet Allah'tandır. İman ile baki cenneti kazanır insan. . .

Kur'an imana yol açar. İman ile inayet hidayet olur. Şifa büyük bir nimettir, hidayet daha büyük bir nimettir. Nimet içinde nimeti vereni hatırlamak gerekir. Nimeti bilmek tevhid ile mümkündür. Nimet Allah'tandır. Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, bütün milletin hasenatı bir kişiye verilmez. Bu milletin başarısıdır. Sad bin Ebi Vakkas, çok yerler fethetmiş. Peygamber (sav.) söylemiş; “Hidayete sebep olacaksın” demiş, haber vermiş.

Kur'an-ı Kerim bütün asırlara hitab ediyor. Hidayetin semeresi imandır, yine kendisidir. Nefsi hidayete kamçılamak saadet-i dareyne açılan ruhun kemalatıdır. Hidayet lezzettir. Ağacın meyvesi gibidir. Bir kişi seninle hidayete erse, sahra dolusu kırmızı koyunlardan üstündür. Diyanet hidayete vasıtadır. Bediüzzaman da Risale-i Nur'larla bir vasıta olmuştur.

 

popüler cevapdünya atlası