BİRİNCİ AĞABEY ANMA PROGRAMI

Eklenme Tarihi: 06 Nisan 2021 | Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021

Açıklama

MEHMET EMİN BİRİNCİ AĞABEY

 

Formun Altı

1933 yılında Rize'nin Pazar ilçesi, Hisarlı köyünde dünyaya gelmiştir.

Yasak olmasına rağmen 1947 yılında ortaokul sıralarında o karanlık günlerde, tahsildarların baskınları altında köylünün elbirliği ile tutmuş olduğu köy imamından diğer çocuklarla birlikte Kur’an ve dini eğitimini gizlice öğrenmeye çalışmıştır.

Bediüzzaman’ın ismini ilk defa 1949 yılında para kazanmak için gurbete gidip gelen akrabası Remzi Efendiden duymuştur.

Remzi Efendi daha Risaleleri okumadan Bediüzzaman’ın çok yüksek bir aâlim olduğuna kanaat getirir. Fakat kitaplarını alacak parası yoktur. Para toplanır. Risale-i Nurlardan bazı parçalar getirtilir. Birinci ağabey de dersleri dinleye dinleye Üstada sonsuz bir saygı ve hürmetle bağlanır.

Ortaokuldan sonra eğitimine bir yıl ara verir. Samsunda Mustafa Sungur ağabeyin mahkemesine katılır, hapishanede ziyaret eder.

1952 yılında yatılı okumak için İstanbul’a gelir. Deniz Astsubay Okuluna müracaat eder. Muayene sonucu tansiyonu yüksek olunca okula alınmaz.

Bir otelde bir müddet kâtiplik yapar.

1953’te Hür Adam Gazetesinde Üstadın mahkemesinin olduğu haberini okur. Ertesi günü erkenden mahkeme salonuna gider. Duruşmayı ayakta dinleme fırsatı bulur.

Bediüzzaman Said Nursi’yi ilk defa 1953’te İstanbul’da Fatih’teki Reşadiye Otelinde ziyaret etmiştir. Elini öpüp duasını almıştır. Üstad onu Zübeyir, Bayram, Ceylan, Hüsnü, Tahiri ve Abdülmuhsin gibi kabul eder. Birinci ağabey de bundan sonra kendini Nurlara verir.

Üstad Emirdağ’a dönünce Birinci ağabey de askerlik yoklaması için memleketine döner.

1953’te tekrar İstanbul’a gelen Üstad bir telgrafla Birinci ağabeyi İstanbul’a çağırtır.

Birinci ağabey öğretmenliğe başladığı için ve orada da hizmete devam ettiği için bu davete icabet etmez. Bir müddet sonra tokadını yer. Vazifesine son verilir. Bunun üzerine tekrar İstanbul’a döner.

1954 yılında İzmir’de NATO’da askerliğini yapmıştır. Askerliği döneminde İzmir ve Manisa gibi yerlerde hizmetlerle meşgul olmuştur. Boş zamanlarında birçok Risale yazmış, tashih için Üstada göndermiştir.

Namaz konusundaki ciddiyeti ve hassasiyeti büyüktür. “O namazdan Sorumlu Devlet Bakanı idi.” Namazın rükünlerine çok dikkat eder, ayetleri hissederek okurdu.

Birinci, Risale-i Nur’un neşir hizmetinde bulunmuştur. Matbaada ilk bastıranlar arasında yerini almıştır. Almanya’daki hizmetlerle ve Mucizeli Kur’an’ın basımında üstün gayretleri olmuştur.

Ömrünün sonuna kadar Nur Risalelerinin yayılması ve okunması için gayret göstermiştir.

Birinci ağabey, çok mütevazı, mütebessim aynı zamanda da ciddi ve kararlı bir kişiliğe sahiptir.

Birinci, 03 Nisan 2007 günü Üsküdar Hospital Türk Hastanesinde kanser hastalığından Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Birinci’nin cenazesi 04 Nisan 2007 günü Fatih Camii’nde kılınan ikindi namazını müteakip Eyüp Sultan Kabristanı’nda toprağa verilmiştir.

 

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası