“Ben cennete gidiyorum!”

Eklenme Tarihi: 16 Mart 2016 | Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017

 

Kadir AYTAR

Üstad rahatsızdır. Rahatsızlık demek hizmetin aksaması demek. Üstad hizmetten geri kalmanın telaşına düşer. Bir yerlere gidememek, ziyaret edememek, hizmet aşığı kardeşlerini görememek, hele bir de bayramsa, bayrama dâhil olamamak, kardeşleri tebrik edememek büyük bir elem olur onun için.

Hiç beklemediği bir anda, bir de üzüntüler ve telaşlar içinde iken hem aziz, hem sıddık, hem de mübarek kardeşler yanına çıkagelir. Bu geliş hem ilaç gibi gelir, hem rahatsızlığının ve telaşının geçmesine, hem teselli ve sevincine vesile olur, hem de kendisine vekil ve temsilci bulur. Onları kendini temsilen yazamadığı mektup yerine canlı birer mektub olarak kendi bedeline kardeşlerini ziyaret ve tebrike yollar.

Hakikat kahramanı Mustafa ve İbrahim Gül kardeşler, bu aziz, sıddık ve mübareklerden. Mustafa Gül, evinde yıllarca Nur ve Gül fabrikalarının kâtipliğini yapmış. Yazdığı Nur Risaleleri elden ele dolaşmış, küfür tohumlarının saçıldığı o karanlık günlerde kalpleri iman nuruyla doldurmuş.

Kardeşi İbrahim Gül de evinde üç-dört sene teksir makinesi ile adeta bin kalemli matbaa gibi çalışmış, kendisine yardım eden nur kardeşleri ile birlikte küfre ve zalimlere meydan okumuş. Bu nedenle İbrahim Gül, Üstadı tarafından hayatta iken dünyada cennetle müjdelenmişlerden. Ağır hasta haldeyken ziyaretine gelen Üstadı: “İbrahim Onbaşı, siman, ‘Ben cennete gidiyorum! Ben cennete gidiyorum! Ben cennete gidiyorum! Diyor.İnşâallah Cenab-ı Hak sana öyle kasırlar hazırladı ki, hibe ettiğin, hizmette kullandığın odaların kaç katını Cenab-ı Hak sana orada hazırladı, orada göreceksin.’” demiş.

Risale-i Nurlar, yazanların her birine “Her bir harfineCenab-ı Erhamürrahimîn binhaseneihsanetsin.” duasına mazhar olan Medresetü'z-Zehra’nınfütuhatçı mahsulâtıdır. Mahsulâtı üretenler de Nurun aziz ve sıddık kahramanlardır. Onlar Üstadlarına ilaç gibi gelen birer serdengeçtidir. Şecaatta, bahadırlıkta ve izzette en ön saftadırlar. İhlâs, sadakat ve fedakârlıkta üstlerine yoktur. Onların simalarıdaima “Ben cennete gidiyorum!” mesajı verir.

Kaynak: Emirdağ Lahikası 51 ve 53. Mektuplar, erisale.com

 

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası