Bediüzzaman insanlara imanı anlatarak binlerce talebe yetiştirmiştir

Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2014 | Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2017

 

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın Kastamonu Ağabeyleri Paneli açış konuşmasıdır

Değerli misafirlerimize, evliyalar diyarı, şehitler beldesi Kastamonululara, uzaktan yakından gelip panelimize katılan bütün kardeşlerimize hoş geldiniz diyorum. Hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Biraz önce konuşmalarını yapan Orhan beye ve İsmail hocama maneviyat yüklü konuşmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İsmail hocamın talebini de saygı ile karşılıyorum ve o talebin her zaman arkasında ve yanında olacağımızı bilmenizi istiyorum.

Kastamonu Belediye Başkanı olarak düzenlenmiş olan Dünyayı Aydınlatan Anadolu Ağabeyleri Panelinin Kastamonu’da olmasından dolayı çok memnun ve bahtiyarım.

Hadis-i Şerifte, “Âlimler peygamberlerin varisleridir” buyuruluyor. Hakiki İslam âlimleri Resulullah Efendimizden vâris olarak aldıkları İslamiyet ışığını birbirlerine naklederek günümüze kadar ulaştırmışlardır. Ahretimizi de aydınlatacak olan bu ışıktan faydalanmak için gecelerini gündüzlerine katarak çalışmışlar, büyük sıkıntılara katlanarak ışığı bulundukları beldelerde yaymışlardır. Anadolu’muzun her köşesi bu müstesna insanların feyzinden yararlanmıştır. İslamiyetin verdiği huzuru yaşamıştır. Şehrimiz Kastamonu da bu yönden çok şanslı bir belde olmuştur. Binlerce âlim ve evliya bu beldenin insanlarını irşad ederek vazifelerini yapmanın mutluluğu içinde ahrete irtihal eylemişler ve burada medfun olmuşlardır. Bir kısmı da bir müddet burada misafir kalıp vazifelerini tamamladıktan sonra buradan ayrılıp başka yerlerde vefat ederek ahrete göçmüşlerdir. Bulundukları her yerde insanların dertleri ile dertlenmişler, onlara hocalık, babalık, ağabeylik yapmışlardır. Bu büyük insanlardan Şeyh Şaban-ı Veli, Benli Sultan, Müfessir Alaedddin, Ahmed-i Siyahî, Ahmed-i Dâî gibi birçok evliyanın kabirleri şehrimizdedir.

Son dönemde Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de yedi sene kadar şehrimizde Honsolar mahallesinde ikamet edip insanlara imanı anlatarak binlerce talebe yetiştirmiş ve buradan ayrılmıştır.

Bu büyük insanların hayatlarını, onların ilke ve görüşlerini dünya ve ahiret saadetimiz için öğrenip yaşamak zorundayız. Biz de ecdadımız gibi geleceğimizin teminatı genç nesillere bu çok kıymetli insanları anlatıp öğretmeliyiz ve bu yolda çalışmalıyız. Bu açıdan bu paneller çok önem arz etmektedir.

Ben bu paneli düzenleyen ve katkı yapan herkese teşekkür ediyorum. Konuşmacı hocalarımıza ve yazarlarımıza başarılar diliyorum. Panelin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum ve hepinize saygılarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.

 

- Reklam -

popüler cevapdünya atlası