Ayetü’l-Kübra üzerine küçük düşünceler

Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2013 | Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017

Bediüzzaman bu eserine büyük delil anlamına gelen bir isim koymuş. Bu nedenle Ayetü’l-Kübra’yı yeniden okumaya karar verdim. Evimin küçük balkonunda ileri geri yürüyerek on dördüncü bölüme kadar ilk yirmi yedi sahifeyi okudum. Sonra zihnim yorulmuş ki bıraktım, bu sefer sabah yine namazdan sonra balkonda geri kalan kısmı yani ikinci yirmi sahifeyi, on dokuz bölümlük veya duraklık kısmını okudum.

Bediüzzaman bezginlik anlarında Ayetü’l-Kübra’yı okur bitirirmiş. Bunu bildiğim için uçmayı beceremeyen bir küçük kuş yavrusu gibi ben de hem Ayetü’l-Kübra üzerinde en az 30 yazı yazmak maksadıyla zaman zaman kısa sürede okuyordum. Kuşluktan sonra geri kalan ikinci kısmı okudum. Bir gün dolmadan eseri bitirdim, neler hissettim? Tevhid vadisinde yazılması imkansız bir eser. Bediüzzaman onun için “Lailahe illallah Ayetü’l-Kübra demektir” diyor. Yani anamın dili dönmeden çok tekrardan bazen yorulduğunu söylediği bu “Ben ve bendenönce gelen peygamberlerin karşılaştığı en önemli söz Lailahe İllallah’tır” diyen Fahr-i Kainat Efendimizin (asm), ifade ettiği bu sözü Bediüzzaman koca 33 duraklı bir tevhid seyahatinde anlatır.

Bu eser için tanıtma günleri yapsak. Ama onu gerçekten tanıtacak bilgi ile dolu insanlar olmalı. Çünkü sanat ve üslub ve ifade sanatı bilmeyen bir kişi bu eserden çok etkilenmez. Risale-i Nur keşfedilmemiş. Bediüzzaman büyük adam, azametli adam. Böyle ayağı yere değmeyen sözlerden gına geldi. Bir mugayyebat gibi onu görmek bana haz vermiyor, ayağımı kıyısına basmadığım deniz veya okyanusta. Bana ne? Orda bir okyanus var. Gitmedim gelmedim, ayağım değmedi, yüzüm ıslanmadı. E ne duruyorsun git gir. Yok yok onlara girmek için çok hazırlıklı olmak gerek, istemek gerek.

Sağ olsun hocam Orhan Okay bana sanatı öğretti. Felsefeyi, estetiği ondan öğrendim. Bir gün İsmail Tunalı’nın Marksist Estetiğini tavsiye etti. “Oku gel birlikte münakaşa edelim” dedi. İtiraz etmedim çünkü ona teslim olmuştum. Okudum, iyi ki okumuşum. Bediüzzaman ile onun olaylar ve nesneler ve güzellikler karşısındaki tutumunu karşılaştırmak benim için ilahi bir fırsattı. Sonra bana Alfred Weber’in Felsefe Tarihini okumamı söyledi, onu İstanbul’da aradım. Remzi Kitabevi’ne sordum. “Kitabı dili ağır diye basmadık” dediler. Vehbi Eralp kitabı tercüme etmiş. Sonra nasılsa bir fotokopisini buldum okudum. Karıştırmayalım iki tane Weber var. Bu ikinci Weber değil yani sosyolog olan. Kitabı okudum yazar muvahhid bir yazar yani Allah’a inanan bir Hıristiyan. Hocamın iyi tesbit ettiği bir yazar. Orhan Bey’e de felsefe ve estetiği Mehmet Kaplan tavsiye etmiş. Çok kişiye tavsiye etmiş ama Mehmet Kaplan’ın etrafında felsefe ve estetikle uğraşan görmedim. İlahiyatlardan felsefe ve estetiği çıkarırsak, edebiyat bölümlerinde zaten yok, kuru bir vadiye doğru gideriz. Peynir, ekmek, çay dindarlığı… Sabah-akşam-yatsıda ye, doyarsan ne ala.

Estetik okuyunca Bediüzzaman’ın ne kadar büyük bir estetikçi olduğunu gördüm, hele Ayet-i Hasbiye’nin son kısmında, altıncısında, güzeli tasnif ettiği yerde, yirmiyi aşkın güzel tasnif eder. Halbuki estetik tarihinde güzel kategorilerinde birkaç güzel çeşidi vardır. Ayet-i Hasbiye’deki güzel sınıflandırmaları, İkinci Şua’daki sınıflandırmalar… Daha neler neler. Bir Bediüzzaman fakültesi açılmalı, ah elimde imkan olsa ne kadar harika olur. Kurumuş Türk fikir hayatına can gelirdi.

A.Hamit, Beyrut’taki mezara bakarak Makber’i yazar. Bir cümle kullanır. Eşi mezarda, kendi yanında, üstünde gökyüzü, çaresiz biraz da, bağı zayıf bir cümle kullanır. “Şanın bu, cihanda layıkın bu…” Şimdi ben de diyorum: “Şanın bu, cihanda layıkın bu.“ Zulümle dava o kadar birbirine karışmış ki, zulmedenin ayakta kaldığı bir dava, ne olur ki? Zulmetmesini bilmeyen ayakta kalamıyorsa, bunun adını bir başka şekilde yorumlamalı. Napolyon doktoruna söylemiş: “Şimdiye kadar ne kadar adam öldürdün?” O da; “Hiç efendim, sizinkinin yarısı kadar” demiş. Napolyon’a; “Moskova seferinde yaralı olan yüz bin kişi için ne yapalım” demişler. “Hepsini öldürün. Yüz bin yaralıyı Paris’e ancak yüz bin sağ adamla taşırız” demiş. Haklı mı? Bilemem. Bu yüzden Paris’e varınca bütün kadınlar ellerinde tencerelerle onu protesto ederler. Elbe adasına sürgün edilir ama orda da rahat durmaz… Ne ise...

Adamları dirilterek zaferlere giden adam Bediüzzaman, tarihin en despot idarecileri ile hançer barı oynamış. “Ne onlar ondan kötü bir muamele görmüş…” cümlenin gerisi gelmez, ama çok zulüm görmüş. Ölmediğine hayret etmişler. Zehirlendiğinde bir talebesi; “Seyda ölmeyeceğini biliyordun.” demiş. “Evet ama ölümle burun buruna geliyordum. Ancak ben beni zehirleyenleri zehirliyordum, çünkü onlar ben ölmeyince benden yüz kat fazla daha ölüyorlardı” cevabını vermiş. Tarihin büyük savaşlarını yaşamış bir cihangir. Yunanlı ve Rus bizim iki ezeli düşmanımız. Biri tepeden, biri yandan vurmuş. Şimdi Yunanlı Nur talebeleri var, hem de Rus Nur talebeleri var. Hep birbirimize silah çektiğimiz Ruslar şimdi Türkçe öğrenip vakıflık yapıp Rusya da Nur talebesi oluyorlar. Yavuz Sultan Selim kalksa, “öldürmeden zafer buna derler” diye söylenir kendisine.

Ayetü’l-Kübra’da Bediüzzaman daha sanatlı bir anlatım tarzı kullanmış. Haşir, Barla yıllarında yazılmış. Ayetü’l-Kübra’nın tekniği ona göre daha ayıklanmış bir teknik, o yıllar. Sonra Kastamonu’da yazılmış. O büyük zulme uğradığı karakoldaki merdiven altında, altı ay yatırıldığı yerde. Ne kadar zulüm, o kadar büyük eser. Orada iki şahıs var. Bir de zaman zaman karakter rolünde görünen ve bazen da anlatıcı olarak onlardan ayrılan üç kişi var. Ayetü’l-Kübra’da bir kişi var. O da “Kainattan Halıkını soran bir seyyah.” Ama seyyahı duraklarda dolaştıran ona bakmasını, görmesini, yorumlamasını öğreten yine ‘Anlatıcı Bediüzzaman’dır. Bir karakter anlatıcıdır, bazan bir rol dağıtan anlatıcı, bazan da rol üstlenen bir anlatıcı. Burada şahıs adedi ikiye inmiş hatta bire. Bu kadar az şahısla bu kadar çok şey ifade etmek. İşte deha burada yatıyor. Kur’an mucizedir, Risale-i Nur da asrın anlatım sanatı formlarına karşı ilahi bir mukabeledir. Sadece anlatılan değil, anlatım teknik ve taktikleri ile bir büyük eserdir Ayetü’l-Kübra. Bediüzzaman ona “emsalsiz eser” diyorsa bu tek yönlü değil, çok yönlü bir ifadedir. Çok yönden emsalsizdir.

popüler cevapdünya atlası