Anadil gibi din eğitimi de serbestleştirilmeli

Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2013 | Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2019

Anadil gibi din eğitimi de serbestleştirilmeli

Anadilde eğitim özel okullara bırakılıyor ama din eğitimi özel alanda yapılamıyor

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-SİİRT

Siirt Valiliği, Siirt Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen "Medreseler ve Din Eğitimi Sempozyumu"nda "Medreseler, Cumhuriyet Dönem, ve Din Eğitimi" başlıklı konferans veren Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Bediüzzaman'ın Medresetüzzehra modelinin klasik medrese olmadığını söyledi.

Yıldız'ın konuşmasından bölümler şöyle:

"Bediüzzaman'ın sistemi tüm problemleri ele alan ve çözüm üreten medrese, mektep, tekkeyi birleştiren bir sistem. Türkiye'de büyük bir inkılap oldu. Bediüzzaman bu inkılabın taşlarının sağlam olması gerektiğini söyledi. Ama tam tersi oldu. Bu inkılabın dünyada bir örneği yok. Bu kadar hızlı bir şekilde olan bir inkılap yok.

"Harf inkılabı için komsiyon oluşturuldu bunun 15 yıl içinde olacağı konuşulur. Fakat 3 ayda biter. Dünyada bu kadar hızlı bir kültürel devrim olmadı. Kemalist devrim var olanı yok etmek üzerine kurulu.

"Anadilde eğitim özel okullara bırakılıyor ama din eğitimi özel alanda yapılamıyor. Egemen zihniyete göre din sürekli denetim atında olması gerekiyor. Çünkü cumhuriyet dini öteki olarak tanımlamış. Din eğitimi elbette serbestleştirilmeli. Devlet tekelinden çıkarılması gerekir.

 

popüler cevapdünya atlası