Akademi Günlüğü

Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2013 | Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017

Merve KARATEKE'nin Eğitici Eğitimi Semineri Atölye çalışmasıdır

Risale Akademi’ye gelişimiz başlı başına tevafuklar silsilesi iken aynı silsilenin gün içerisinde de devam edeceğini hiç düşünmemiştim.

Aile ziyaretinde olduğumuz için sabah kahvaltısı, büyüklerin sohbeti ile zaman biraz daralmıştı. Oysa Nuran abla programın sabah 9’da başlayacağını belirtmişti. Bizi neyin beklediğini bilmemenin verdiği merak, geç kalma endişesiyle oluşan telaş, navigasyon cihazı ile bulmaya çalıştığımız yolu kaçırmanın stresi derken yoğun bir heyecanla girdik Sancak Mahallesine. Köşe başında bizi karşılayan kişi, iki gündür irtibatta olduğum Nuran ablaydı. Sanki yüz yüze ilk defa görüşmüş değil de senelerdir tanışıyormuşuz gibi bir muhabbetle sarıldık, selamlaştık. Babamları uğurlayıp Huzur Apartmanı’na girdik. Program başlamıştı, hemen derse katıldık. Ve kendimizi mükemmel bir beyin fırtınasının içinde bulduk.

Risale-i Nur’u bilimsel bir gözle okumanın, incelemenin ihtiyacı ile geldiğim akademide en başta mekan; sınıfın düzeni, kürsü, fiziki anlamda beklentimi karşılamış ve derse olan dikkatimi uyanık tutmamı sağlamıştı.

İhlaslı bir kardeşimizin Mektubat’tan tefe’ülen okuduğu bir cümle ile eğitim daha manevi bir anlam kazandı. “Yani, Hicazda bir çocuk dünyaya gelir.” Bu cümle koca bir günü öyle güzel taşıdı ki, Cenab-ı Hakk’ın ikramı ile aklımla beraber kalbimin de derse tam teslim olmasını sağladı.

Hocamızın daha isimlerimizi ilk söyleyişimizle hafızasına alması ve tekrar ettirmeden ismen hitap etmesi, konuların söyleşi havasında bizlerin de aktif bir şekilde iştirakinin sağlanması, her saniyenin dolu dolu geçmesi beni derinden etkiledi.

Gün içerisinde yoğun ve güzel dakikalar geçirdim. Bu kadarını hayal bile edemezdim. Mesleğime dair içinde bulunduğum arayışın fıtratımın bir gereği olduğunu anlamam, iç çatışmalarımın dinmesi için en güzel başlangıç oldu. Dahası bundan sonra izleyeceğim yolun ne olduğu hakkında zihnimde bir kapı aralandı. Ders çıkışı hocamızla hususi konuşmamız, kardeşimle yaşadığımız tevafuklar…

Yani sevgili günlük, anlayacağın derinlere inersem bu yazı uzar gider… Kardeşlerin muhabbeti, hocamızın rehberliği, Risale-i Nur’un ihtiyacıma karşılık verişi derken iç alemim huzur, mutluluk ve heyecan ile doldu. İyi ki Rabbim yönlendirmiş, iyi ki şu an buradayım…

17.08.2013

 

 

popüler cevapdünya atlası