AÇIŞ KONUŞMASI

Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2017

Değerli Vekilim, Belediye Başkanım ve Rektörüm, değerli hocalarım, değerli misafirler,

Vakit bir hayli ilerledi. Hepinize hayırlı geceler diliyorum. Öncelikli olarak dışarıdan gelen bütün misafirlerimize hoş geldiniz diyorum, ayağınıza sağlık, yüreğinize sağlık. Bu kadar hengamenin içerisinde böyle güzel bir sempozyum için, yorucu bir haftadan sonra burada olduğunuz için, emek verdiğiniz için, bütün hanımefendilere beyefendilere şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bu sempozyum güzel bir başlangıç olur. İfade edildiği gibi Şanlıurfa’ya da yakışan budur.

Gerçekten tarihi olayların ardı ardına yaşandığı, güzel gelişmelerin olduğu bu dönemde, böyle bir sempozyum, bu kadar akademisyenin, ilim adamının, ilimizde olması gurur verici, bizler için umut verici bir çalışma. Şehitlerden bahsedildi. Hazret-i İbrahim aleyhisselamdan bahsedildi. Bediüzzaman’dan bahsedildi. Dostluktan bahsedildi. İşin özü Yüce Yaratıcı ve O’na kul olmadan bahsedildi. Bana göre Allah hepimizi İbrahimî yoldan ayırmasın. Allah basiretimizi açsın. Allah ferasetimizi arttırsın. Çünkü dün olduğu gibi bugün de biliyoruz ki, yegâne kurtuluş yolu İbrahimî yol. İnsanoğlunun tek reçetesi Yüce Yaratıcısını tanımak, O’nu tanıyan, O’na kul olan, O’nu tanıtan, O’nun hakkıyla kendi istediği, tarif ettiği gibi tesbih eden kullarından olmaktır. Bütün çaba budur. Nesilleri böyle yetiştirmektir. İnşallah gerçekten sevinç doluyuz. Güzel günler oluyor. Karanlık günler geride kalıyor. Önümüzdeki dönemde, yıllarda, günlerde, bunu da taçlandıracağız. Vekilim ifade etti. Belki asırlık sorunda, sorunun çözümünde çok önemli bir adım atıldı. İnşallah artık bu topraklarda kimse kardeşin kardeşi öldürmesini isteyemeyecek, savunamayacak, kimse çocuklarımızın dağa çıkıp birbirini öldürmelerini düşünce olarak bile söylemeyecek. Çok tarihi bir adım dün atıldı.

Bugün gerçekten biraz önce İsrail devletinin özrü de tarihe not olarak düşecektir. Dua edelim, gerçekten çok dua edelim. Şu Suriye’deki zulüm ve zalim de bir an önce bitsin. Çocuklar ölmesin, hastanelerde, fırında ekmek kuyruğundaki kadınlar uçaklarla bombalanmasın. Tarihin kaydettiği bu en vahşi zulüm bir an önce bitsin. Çünkü o bela oradan defedildikten sonra emin olun bizim neslin 20 sene önce, 10 sene önce asla hayal edemeyeceği güzelliklere doğru hep beraber Suriye’siyle Irak’ıyla Türkiye’siyle Arab’ıyla Kürt’üyle Türk’üyle yol alacağız diye düşünüyorum.

Bir 150-200 yıllık intiba dönemi sona erip tarihimizi yeniden yazmaya, medeniyetimizi yeniden yazmaya başlayacağız ve bugün biz biliyoruz ki, son sözüm bu, onların da bu medeniyete tekrar bir ihtiyaçları var. Bu tarihi yeniden yazmamıza, en az bizim kadar ihtiyaçları var. Çünkü çocukları madde bağımlısı, gençleri elden ayaktan çıkmış, toplumsal bunalım ve buhran içindeler. Dünyayı sömürdüler doymadılar. Sömürdükleri yeri de perişan ettiler, materyalist kendi nesillerini de perişan ettiler.

Allah yardımcınız olsun. İki gün boyunca önemli tartışmalar olacak. Kitapçığa baktım. Başarılar diliyorum. Bereketler diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Allah'a emanet olun.

popüler cevapdünya atlası