2. Alevilik Çalıştayı

Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2015 | Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2017

 

Risale Akademi, Birleştirici bilinç olarak Al-i Beyt Muhabbeti başlığı altında Alevilik Çalıştaylarının ikincisi Risale Akademi'nin Ankara merkezinde gerçekleştirildi.

Ahmet Bilgi'nin haberi


RİSALEHABER -Çalıştayın ikinci oturumunda Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Emirdağ Lahikası 185. Mektup bağlamında"Hubb-u Al-i Beyt'i Meslek Yapan Aleviler" konulu tebliğini sundu.

Yıldız’ın konuşmasından satır başları şöyle:

· Bazı toplumlar yas üzerinden kimlik oluştururlar. Buna benzer bir durum da Al-i Beyt sevgisi üzerinden gerçekleşmiştir. İslam’da yas 3 gündür. Yüzlerce yıl süren yas olur mu? Bu, yası bir kimlikleştirme çalışmasıdır.

· Ehl-i Beyt, hem zulme, hem de çok büyük hürmete muhatap olmuşlardır. Bunun örneklerini Osmanlıda görmek mümkündür. Yine bu konuyuÜstad Bediüzzaman ve Cevşenüzerinden de açık olarak görebiliriz.

· Konunun siyasi yönüne de dikkat çekmek lazım. Bugün çeşitli Avrupa ülkelerinde Alevilik başka bir din olarak ayrılmış. Çünkü öyleymiş gibi göstermeye çalışanlar var. Yine birçok siyasi oluşumda fedakâr Alevilerin iyi niyetleri kötüye kullanılıyor. Bu yüzden hakiki Alevi kardeşlerimizi fena cereyanlara kaptırmamak, onları korumak gerekir.

 

 

popüler cevapdünya atlası